www.aresluna.org/attached/terminology/tt/17
Attached

(Note: This page is available in Polish language only. If you would like it translated to English, please let me know. Sorry for the inconvenience)


Terminator terminologiczny [17]

Niełatwo być prorokiem, nawet we własnej redakcji. Zrządzeniem losu (a właściwie decyzją Naczelnego, który wysłał mnie do Londynu na Personal Computer Show) nie mogłem być obecny przy ocenie sierpniowego numeru “Komputera”, czego ogromnie żałuję, bo koledzy jak nigdy dotąd wiele uwagi poświęcili terminatorowi. Krotko mówiąc zostałem wraz z rubryką totalnie skrytykowany. Na pociechę przypomniałem sobie Norwida, zapoznałem się z głównymi zarzutami i z mocnym postanowieniem skończenia z grzebaniem się w polszczyźnie przeszedłem do konkretów z mikropodwórka. Oto one.

Wspominałem już o wyrażeniu linker, linking, linkować. Ponieważ pojęcie to nadal pojawia się w tekstach nadsyłanych do redakcji przypominam, że dość powszechnie już przyjętym terminem polskim jest konsolidacja i program konsolidujący. Wprawdzie łacińskie consolidatio znaczy tyle, co polskie zjednoczenie, połączenie w jedną całość i stosowane przez niektórych informatyków słowo łączenie zamiast linking jest poprawne, to wydaje się, że konsolidacja jest terminem popularniejszym i lepiej oddającym sens angielskiego wyrażenia.

Co to są pluskwy wiemy wszyscy. Tak się jednak składa, że chociaż termin ten przeszedł już z żargonu do języka informatycznego, to nie bardzo wiadomo jak nazwać program zwalczający te niemiłe insekty, a który Anglicy nazywają po prostu debugger. Proponuję przyjąć określenie najprostsze: odpluskwiacz. Nie jest ono może zbyt eleganckie, ale przynajmniej niesie jakąś treść.

Na koniec stary problem, który nieoczekiwanie nabrał znaczenia, gdy wypowiedzieliśmy walkę liniom. Mamy już wiersze programu, lecz jak nazwać to, co dotychczas określaliśmy jako listing programu? Zdarzało się czasem, że używaliśmy wyrażenia wydruk programu, co jednak kojarzy się z określoną formą prezentacji. Nie ma tych ograniczeń wyrażenie zapis programu i jest to moja propozycja.

Czekam na listy z uwagami dotyczącymi tego problemu, a także innych np. spoolera.

Stanisław Marek Królak

Źródło: “Komputer,” popularny miesięcznik informatyczny, nr 11/88 (32), str. 8



Page added on 3rd February 2003.

Copyright © 2002-2005 Marcin Wichary