www.aresluna.org/attached/usability/articles/zanimumiescimywsieci/inne
Attached

(Note: This page is available in Polish language only. If you would like it translated to English, please let me know. Sorry for the inconvenience)


Kodowanie polskich liter

Even big websites have problems with encoding Polish characters
Even big websites have problems with encoding Polish characters
Czy na każdej podstronie jest podany standard kodowania polskich liter? (można to zrobić za pomocą odpowiedniego znacznika <META> lub np. funkcji header() w PHP) Jeżeli nie, ryzykujemy wystąpienie “krzaczków” u wielu internautów, tylko część z których zresztą będzie potrafiła zmienić kodowanie na prawidłowe.

Ten akapit napisano używajĽc zˆego kodowania polskich znak˘w. Zobacz, jak bŠdzie on wyglĽdaˆ w r˘žnych przeglĽdarkach – na pewno nie sprawi to dobrego wraženia na odwiedzajĽcych.


Wersja do druku

Sprawdźmy, czy dla podstron z dłuższymi informacjami czy artykułami przygotowaliśmy oddzielną wersję do druku. Czytanie z papieru jest jednak wciąż dużo przyjemniejsze od czytania z ekranu.

Mimo, iż ta witryna ma dość zgrzebny wygląd, także i tutaj dla wielu stron dostępna jest wersja do druku. Odnośnik znajduje się zawsze na dole strony. Porównaj tę postronę z jej wersją do druku: usunięto zbędne informacje, podano adres URL strony (po to, aby ktoś po przeczytaniu wydruku mógł wrócić “do źródła”), zastosowano czcionkę wyglądającą lepiej na papierze, a odnośniki stały się niewidoczne (i tak nie przydadzą się na kartce).


Jeżeli masz pomysł na nową poradę, której nie ma w żadnej kategorii, napisz do mnie.



Page added on 23rd September 2003.

Copyright © 2002-2005 Marcin Wichary